Pytania i odpowiedzi

Q?

Dlaczego nie warto przywiązywać się do rzeczy, przedmiotów czy ludzi?

A.

Więzy są jak łańcuchy wiążą nie tylko w tym życiu. Jak im nadasz zbyt wielką ważność, pociągną Cię w następne życie. Dlatego warto uwolnić się. Dzięki temu staniesz się lżejszy i możesz szybować jak ptak w niebo i cieszyć się słońcem.

Q?

Mój partner nie podziela mojego sposobu patrzenia na świat, mówi że żyję w fantazji a on wierzy tylko w to co namacalne i rzeczywiste, jak go przekonać?

A.

Ten pogląd można często usłyszeć choć w „różnych konfiguracjach”: nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. A prąd czy fale radiowe? Nie widać ich a istnieją: radio słychać, a lampa się pali. Czy trzeba coś na siłę udowadniać i przekonywać do swoich racji? Nie, nasza prawda, jest dla takiej osoby zupełnie niepotrzebna, mogłaby jedynie zakłócić jego wizję rzeczywistości. Zostaw tak jak jest, nie przekonuj nikogo i do niczego, po prostu rób swój i żyj własnym życiem, odpowiadaj, tylko wtedy jak ktoś zapyta i chce posłuchać twojego zdania.

Q?

Jak zmienić świat?

A.

Świat nie potrzebuje zmiany, on odbija tylko to co masz we własnym wnętrzu. Jak chcesz zmienić świat, to zacznij od Siebie, od kontaktu ze Sobą samym., od zrobienia porządku we własnym życiu. Dbaj o harmonię, ciesz się ciszą…

Q?

Czy można być szczęśliwym, jak to osiągnąć?

A.

Szukamy szczęścia a tak naprawdę poszukujemy siebie, sam proces szukania rozwija naszą świadomość. Poprzez doświadczanie i wnioski z nich wyciągnięte pewnego dnia zaczynamy szukać szczęścia w sobie, a nie w świecie zewnętrznym, mądrych księgach czy innych zewnętrznych autorytetach. Wtedy ustają wszelkie pragnienia i poszukiwania a Ty kochasz życie i rozkujesz się światem…

Q?

Co znaczy mieć kontakt ze Sobą?

A.

To poznać siebie, własną prawdę, własne Istnienie. Celem każdego człowieka jest połączyć się ze Sobą, odkryć w sobie, uwolnić wreszcie moc drzemiącą w każdym z nas.

Q?

Czy zmiany są dobre?

A.

Nic nie trwa wiecznie, a wszystko wokół nas zmienia się każdego dnia. Wiele osób obawia się, że szczęście się odwróci i przeminie dlatego próbują za wszelką cenę utrzymać ten stan. Lepiej nauczyć się cieszyć tym, co posiadamy aktualnie bez oceny czy to jest dobre czy złe. To nie ma znaczenia – to my nadajemy wszystkiemu znaczenie.

Q?

Dlaczego wieczne szukanie winnych jest błędem?

A.

Uwielbiamy narzekać na swój los, porównywać się z innymi, złorzeczyć. Niestety wymyślanie innym nie przynosi pożytku bo rozwiązanie każdego problemu tkwi w Nas. Negowanie Siebie, własnej mocy kreacji tylko potęguje problemy zamiast je rozwiązywać. Klucz jest w nas a zamek blokuje brak wiedzy i lęk przed poznaniem siebie i własnych możliwości.

Q?

Kto określa co możesz, a co nie możesz?

A.

Ty jesteś jedyną osobą, która stoi na Twojej drodze, mówisz sobie, że się nie da, bo nie jesteś wystarczająco..., sami sobie tworzymy ograniczenia.

Q?

Czym jest efekt synergii?

A.

Efekt synergii oznacza że z połączenia i odpowiedniego części składowych z których składa się przedsiębiorstwo uzyskuje się większe efekty niż sumując oddzielnie ich wydajności. Efekt zorganizowanej pracy zespołowej, który jest wyższy niż suma efektów działań indywidualnych. W wyniku synergii powstaje efekt organizacyjny będący przeciętną nadwyżką korzyści przypadającą na członka zespołu współdziałającego z pozostałymi osobami, w porównaniu z korzyścią możliwą do osiągnięcia w działaniu indywidualnym.
Na przykład: Dwie osoby działając razem, są w stanie przesunąć ciężką szafę o 10 metrów. Każda z nich osobno mogłaby przesunąć ją nie więcej niż np. 3 metry. Zatem maksymalna suma działań indywidualnych jest równa 2 x 3 m = 6 m, natomiast efekt działań wspólnych wynosi 10 m i jest większy niż suma działań indywidualnych.
Efekt synergii może zostać przedstawiany wedle równania: 2+2=5
Efekt pracy zespołowej który jest wyższy niż łączony efekt pracy indywidualnej. Nie pojawia się samoistnie i wymaga różnych działań menedżerskich: uzupełniające się wiedza i umiejętności, odpowiednie zarządzanie czasem, użytkowanie tych samych maszyn oraz pomieszczeń, korzystanie ze wspólnej silnej marki. Efekt przenoszenia uznanej marki pojawił się min. W Skodzie, którą wykupił Volkswagen. Są to działania które uzupełniają się poprzez kooperację (współpracę) i synchronizację (uzgodnienie w czasie m.in. dwóch zjawisk, procesów mających na celu ich skoordynowanie lub osiągnięcie jednoczesności. Występuje wówczas gdy wynik współdziałania, wzajemnego przenikania się kompetencji, zachowań i działań pracowników prowadzi do osiągnięcia większych efektów pod względem ilościowym, jakościowym, aniżeli prosta suma skutków wywołanych przez dane elementy które funkcjonowałyby oddzielnie.

Źródło: W. Griffin: „Podstawy Zarządzania Organizacjami”PWN Warszawa 2013r.

Q?

Dlaczego boimy się wziąć odpowiedzialność za swoje życie?

A.

Nie wierzymy, że możemy sami  tworzyć swój  własny świat budując w nim swoją własną niezależność.
Ogranicza nas i przytłacza zbyt wiele obciążeń, które na sobie nosimy jak  stare, ciężkie, znoszone ubranie, którego  potrzebujemy się pozbyć.

Q?

Dlaczego relacje w związkach się zmieniają?

A.

Zmiana w relacjach następuje  w sposób  naturalny,  każdy z partnerów  zaczyna dbać bardziej o swoją niezależną przestrzeń a pewne zachowania wynikające z niedopasowania i z ciągłego poczucia potrzeby udowodnienia czegokolwiek zaczynają  męczyć i są  dostrzegane również  w zachowaniu partnera. Wspólna przestrzeń robi się za mała  a towarzyszący temu  dyskomfort sprawia, że poszukujemy nowych rozwiązań i  poszerzamy   własną przestrzeń o nowe doświadczenia.